Ahşap, en eski yapı malzemelerinden birisidir. İnsanoğlu ahşabı eski çağlardan beri barınma ve korunma amaçlı olarak kullanmaktadır.

Günümüzde ormanların çeşitli nedenlerle azalması, yerine yenisinin yetiştirilememesi veya geç yetişmesi ahşabın değerini artırmıştır. Gelişen teknolojiyle birlikte ahşabın yerine plastik, metal, alüminyum, beton ve çimento mamulleri kullanılmasına rağmen görünüş, izolasyon ve istenilen şeklin kolayca verilmesinden dolayı ahşap her zaman tercih edilmektedir. Ahşap; çatı elamanları, doğrama ve kaplama malzemesi, kalıp ve iskelelerde taşıyıcı ve dekoratif malzeme olarak kullanılmaktadır. Ayrıca  önceleri köprülerde de taşıyıcı malzeme olarak kullanılmıştır.  

Ahşap dülgerlik, doğrama ve mobilya işlerinde gereklidir. Bugün ahşabın atıkları olan yonga, talaş ve tozlarından da üretilen yapay yapı malzemeleri vardır. Bunlar yonga ve lifli levhalar (sunta, kontraplak) ile ahşap talaşlı hafif beton plaklar (heraklit, kontratabla) olarak sıralanabilir. Ahşabın kesilerek standart boyutlara getirilmiş haline ise kereste denir.

Ürün Gruplarımız

Ahşap Evler, Ahşap Pergole, Ahşap Merdiven, Ahşap Dolap Modelleri, Ahşap Mutfak Dolapları, Ahşap Kamelyalar, Ahşap Verandalar, Ahşap Zemin Döşemeleri, Ahşap Saksılar, Ahşap Çitler, Ahşap Kulübeler, Ahşap Bekçi Kulübeleri, Ahşap Güvenlik Kulübeleri, Ahşap Çocuk Oyun Evleri, Ahşap Çocuk Oyun Parkları, Ahşap Banklar, Ahşap Deckler, Ahşap Köpek Kulübeleri, Ahşap Piknik Masaları, Ahşap Bahçe Mobilyaları, Ahşap Masalar, Ahşap Yemek Masaları, Ahşap Çalışma Masaları, Ahşap Köprü, Ahşap Yürüyüş Yolu, Ahşap Kapı Modelleri, Ahşap Bahçe Kapıları, Hamaklar, Ahşap Yatak Odası Takımları

Ustamızdan Haberler

0544 220 76 65

Ahşap Ürün seçeneklerimiz hakkında bilgi almak ve Ücretsiz Keşif hizmetimizden faydalanmak için bizi arayın.

Neden Ahşap?

Çünkü ahşap sağlıklıdır: Ahşap toz çekmez, mekandaki rutubeti emip, salarak bir tür nem düzenleyici görevi görür. Ahşap ısının transferini engelleyen, havayla dolu hücreleri sayesinde alternatifi olan malzemelerden daha yüksek ısı yalıtımı sağlar. Ahşabın ısı iletkenliği 0,13 W/mK gibi çok düşük değerlerde seyreder. Bu nedenle, kibritlerin, mekanik aksam donanımının saplarının, tavanların ve duvar süslemelerinin yapımında ahşap kullanılır. Ahşabın belirgin ısısı ise oldukça yüksektir. Bu bir kilogramlık ahşabın ısısının artırılması ve azaltılması için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyulması anlamına gelir. Ahşap, taşlardan ve betonlardan neredeyse iki kat daha fazla ısı enerjisine; benzer bir şekilde, çeliği ısıtmak ve soğutmak için kullanılan ısı enerjisinin üç katına ihtiyaç duyar.
Çünkü ahşap ekonomiktir: İnşaat malzemesi olarak ahşabın ömrü 80 ila 100 yıl olarak öngörülmekle birlikte ortaçağdan kalan birçok ahşap bina bu sürelerin çok üzerine çıkılabildiğini göstermektedir. Ahşabın sık sık bakım gerektirdiğine dair önyargılar, insanların ahşabın dış yüzeyini boyayarak kapatmaları gerektiğini düşündükleri zamanlara aittir.
Çünkü ahşap rakipsiz teknik özelliklere sahiptir: Malzemeler, sıcaklığın artmasıyla genleşirler. Genişleme malzemelerin gücünde azalmaya neden olur. Çelik inorganik ve yanımsız olması nedeniyle yanmaya karşı avantajlıdır. Ama, binalarda kullanıldığında, ısıdaki artmanın bir sonucu olarak genleşir ve göçer. Ahşap ısıya karşı neredeyse hiç genleşmez. Tam tersine, ısının etkisiyle, kurur ve güç kazanır.
Çünkü ahşap ses izolasyonunda da üstündür: Ses izolasyonu yüzeyin kütlesini temel alır. Ahşap, ses emilimi için idealdir. Ahşap eko ve gürültüyü emerek engel olur. Bu yüzden çoğunlukla konser salonlarında kullanılır. Ses iletimi hızı, ahşapta gazlardan ve sıvılardan daha hızlıdır ve metallerdeki ses iletim hızına çok yakındır. Sürtünme neticesinde oluşan ses enerjisi kaybı da ahşapta hafifliği ve yapısıyla da ilintili olarak belirgin bir şekilde düşüktür. Buna benzer özellikler yüzünden ahşap çoğunlukla müzik enstrümanlarında kullanılır.
Ahşap çevre dostudur: Ahşap, üretiminde atık gaz olarak saf Oksijen salınan tek yapı malzemesidir.
Çünkü ahşap güvenlidir: Ahşap yandığında su ve karbondioksit ortaya çıkar.
Çünkü ahşap güzeldir: Ahşap estetik bir malzeme olarak ele alındığında dekoratif bir malzemedir. Her ağacın kendine has doğal olarak oluşmuş rengi, dokusu, hare yapısı hatta kokusu vardır. Bir ağacın yapısı kesilme şekline göre değişir. Dizayn ve renk tercihine göre farklı ahşap malzemelerini bulmak mümkündür. Kullanım süresince daha koyu renklere boyanabilir ya da verniklenebilir ve açık ya da koyu tonlar verilebilir. Tüm bunlar ahşap ürünleri kullanıcıya özgü, bireysel ve yegane hale getirir. Kullanıcılar kişisel tarzlarının farklı pencere tasarımlarıyla, yaşanan cephelere yansımasından mutluluk duyarlar. Ahşap pencere ve kapılar parke ve mobilya gibi diğer mimari elemanlarla birlikte iç mimaride estetiğin temel öğeleridir.

Ahşap Ustası Aranıyor

19.05.2017

Firmamızda çalışacak ahşap ustaları aranmaktadır. İlgilenenlerin Mehmet Bey'le irtibata geçmeleri gerekmektedir.

0544 220 76 65
Mehmet AYDIN